SEO (search engine optimization) nedir?

seo

SEO, search engine optimization veya search engine optimizer yani arama motoru optimizasyonu cümlesinin kısaltmasıdır. Optimizasyon kelimesi ise aslen Fransızca bir kelime olan “optimisation” kelimesinden dilimize geçmiştir ve “En uygun duruma getirme.” manasına gelmektedir.

Arama motoru optimizasyonu yani seo; Google, Bing, Yahoo ve diğer tüm arama motorlarının, internet kullanıcılarının aradıklarını rahat bulabilmelerini amacıyla geliştirdikleri  taktik ve  metotlardır. Web site sahipleri de sitelerinin arama motorlarınca daha rahat görünebilir hale gelmesini istiyorlarsa, sitelerini seo’ya uygun hale getirmeleri gereklidir.

Seo, bir websitesini arama motorlarının gözünde daha ulaşılabilir kılar. Bu da SEO ile geliştirilmiş bir websitesinin ziyaretçi sayısının diğer seosuz sitelere nazaran daha da fazla olması demektir (Tabi ki hit konusunda SEO tek faktör değildir).

SEO arama motorlarının sonuçlarında daha etkili olabilmek için yani daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmek için uygulanan “white hat” yöntemlerinden birisidir. White hat konusu ise ayrı bir başlık altında ayrıntılı bir şekilde daha sonra değineceğiz.

Umarım SEO konusunda bu kısa yazımızda sizlere yardımcı olmuşuzdur.

Hepinize iyi bloglar dileriz.

992 total views, 2 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top