Cumartesi , 17 Mart 2018

Rezene çayı neye iyi gelir?

Rezene bitkisi Hindistan, Çin ve Ortadoğu’da çok eski yıllardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Rezene bitkisi eski zamanlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olup sağlık içinde tüketildiği görülmektedir.

Rezene çayının insanlar arasında temel olarak  hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları, ateş gibi hastalıklarının iyi geldiği bilinmektedir. Fakat bu tip hastalıkların beraberinde daha bir çok hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Rezene tohumunun içerisinde mineral bakımından zengin bir bitki olmasından ötürü rezene ile yapılmış olan çayın soğuk algınlığı, grip ve halsizlik gibi şikayetlere iyi gelmektedir.

Sindirim: Mide ülseri, hazımsızlık, mide ağrısı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Şiş Gözler: Rezene çayı gözlerde oluşan şişliğin rahatlaması içinde kullanılmaktadır. Demlenmiş rezene çayına bir pamuğu batırarak şiş olan gözlere koyulması durumunda 15-20 dakika bekletilmesi ile birlikte şişliğin inmesine yardımcı olacaktır.

Enfeksiyon: Rezene çayı enfeksiyon ve ateşi düşürmek gibi vücudun direncini güçlendirerek için kullanılmaktadır.

Adet Sancısı: Rezene bitkisi spazmları azaltma özelliği taşıması üzerine kadınların adet döneminde oluşan ağrıları hafifletmede çay olarak tüketilmesi durumun da adet sancılarını hafifletmektedir.

Mide Krampları: Rezene bitkisi midede oluşan kramplara da iyi gelmektedir. Ayrıca rezene çayı mide krampları dışında da oluşan sindirim ile ilgili her problem ve  gaz, hazımsızlık, ishal gibi durumlarda da tüketilmelidir.

Kolik: Bebeklerde ve çocuklarda görülen kolik rahatsızlığı durumlarda da kullanılmaktadır. Özellikle bebeklerin tüketmesi durumunda 1 çay kaşığının 1/3’ü kadar rezeneyi kaynattıktan sonra bebeğinize içirmeniz durumunda kolik rahatsızlığına iyi gelecektir.

1,127 total views, 1 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top