Pagerank Nedir?

google-pagerank

      Pagerank, ingilizce bir kelime olup Türkçe olarak yaklaşık karşılığı “sayfa değeri“dir. Pagerank, Google’ın arama sonuçlarındaki site sıralamasında kullandığı algoritmanın, web sitelerine puan olarak yansıtılmasına verilen addır. Pagerank değeri minimum 0 maksimum ise 10 değerini almaktadır. Pagerank’ın patenti sanılanın aksine Google’a ait değildir. Google Pagerank patenti Stanford Üniversitesi’ne aittir.

Pagerank değeri sitelerinize verilen bağlantı miktarı ve bu bağlantıların kalitesiyle ilgili bir puanlama sistemidir. Yani Google şu şekilde düşünür; eğer kaliteli bir web site, sizin sitenize bağlantı vermişse sizin siteniz de kaliteli bir site demektir.

Pagerank, sanılanın aksine özgün içerikle pek alakalı değildir. Çoğu arkadaş sitelerinin tamamen özgün olduğunu fakat halen daha google pagerank değerinin çok düşük olmasından yakınırlar. Baştaki açıklamamızdan da anlaşılacağı gibi google pagerank puanlaması matematiksel bir hesaplamaya dayanmaktadır.

Sitenizin pagerank’ının yüksek olması demek Google sitenize değer verilyor demek. Bunun da faydalarını aşağıda sıraladık.

        Google Pagerank Yüksek Olmasının Faydaları

1- Google’ın örümcekleri sitenizi daha sık ziyaret eder.

2- Siteniz hızlı indeks alır böylece siz sitenize içerik girdiğinizde başkaları sizin içeriklerinizi çalsa bile kendi sitesinde yayınlayana kadar Google çoktan sizin içeriğiniziindekslenmiş olur.

3- Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırsınız. Böylece ziyaretçi sayınız artar.

4- Siteniz diğer kullanıcıların gözünde de değer kazanır ve reklam bazında sitenizden gelir sağlarsınız.

Bol Pageranklı siteler dileriz.

790 total views, 4 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top