Malzemelerde Çizgisel Kusurlar

      malzemelerde kristal yapı kusurları

       Malzemelerde kristal yapı içinde en sık karşılaşılan ve yapının özelliklerini en fazla etkileyen kusur dislakasyonlardır. Kenar ve Vida dislakasyonu olmak üzere iki ana türde görülen dislakasyonlar, çizgisel kusurları oluşturur. Ayrıca her iki tipi de içeren Karışık dislakasyolar da mevcuttur.

     En basit bir şekilde kenar dislakayonu, kristal yapının içinde bir yarım atom düzleminin kenarı, vida dislakasyonu ise kristal yapıda parsiyel olarak kaymış bir bölgenin sınırı şekilnde kendini gösterir.
     Vida dislakasyonunda, kafes düzlemi kendisine dik olan dislakasyon çizgisi etrafında bir spiral şeklini alır ve vidaya benzediği için de bu şekilde isimlendirilmiştir. Kenar dislakasyonunda kafes düzlemine paralel olan dislakasyon çizgisi bu halde kafes düzlemine diktir.

     Kristalin enerjisi, dislakasyonlardan dolayı büyük ölçüde artar ve hiç bir zaman termodinamik denge hali gerçekleşemez, bu bakımdan dislakasyonların yaratmış oldukları gerilme alanları bir birlerini etkiler ve dolayısıyla dıştan bir kuvvet uygulanması halindedislakasyonların birbirnden uzaklaşma veya birbirleri üzerineyığılma eğilimi ortaya çıkabilir. Dislakasyonların bu özellikleri metalsel malzemelerin, plastik şekil değiştirme mekanizmasında çok önemli rol oynar.

1,045 total views, 2 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top