Kendi Sitemin Gelişmesi İçin Uyguladığım Yöntemler

Merhaba arkadaşlar. Birkaç arkadaş bana sitemin gelişmesi için neler yaptığım konusunda sorular sordu. Ben de sitem için neler yaptığımı, hangi yöntemleri uyguladığımı burada sizlerle paylaşmak istedim.

Benim uyguladığım yöntemleri belki bir çok webmaster arkadaş biliyorlardır. Fakat ben, biraz da bu işe yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğümden, yaptıklarımı burada paylaşacağım.

Öncelikle sitemizin “Hakkımda” bölümde de belirtmiş olduğum gibi ben kendime “webmaster” diyemem. Asıl mesleğim Mühendislik. 2009 yılından itibaren (zaman zaman ara vererek de) sitelerimle sadece hobi amaçlı ilgileniyorum. Bu nedenle sizlere tavsiyem çok büyük beklentilere kapılmayın.

Gelelim konumuza. Web sitem için uyguladığım yöntemleri başlık başlık anlatmaya çalışacağım.

        Yazılarınız Mümkün Olduğunca Özgün Olsun

Belki her tarafta konuşulan, sık sık duyduğumuz bir konu “yazıların özgün yazılması gerektiği”. Fakat ben özgünlük konusuna bir kez daha burada üstüne basa basa değinmek istedim. Bunu gerçekten test ettim onayladım. Tecrübe ile sabit. Eğer yazınız özgünse rakiplerinizden 1-0 önde başlamış olursunuz.

Örneğin bir sitede güzel bir yazı gördünüz ve siz de kendi sitenizde paylaşmak istiyorsunuz. Benim uyguladığım yöntem şu şekilde; yazıyı baştan sona okur anlarım. Sonrasında ise anladıklarımı kendi cümlelerimle kendi ziyaretçilerime anlatır ve yazının altında da o sitenin adresini veririm. Aslında o sitenin ismini belirtmeyebilirim çünkü yazı kendi cümlelerimden oluştuğundan o site sahibi hiçbir hak idda edemez. Bu şekilde yapmanız sizin sitenizin değerini kaybettirmez, tam aksine siteniz doğru dürüst ve hak yemeyen bir site olmuş olur ve değer kazanır.

Alıntı ama özgün hazırlanmış bir yazıya örnek olarak ŞU konuya bakabilirisiniz.

        Yazılarınız Benzersiz Olmalı

Benzersiz yazı; her yerde gözünüze çarpmayan, sık karşılaşılmayan ya da yek demektir. Siz eğer bir konunun uzmanı değilseniz nasıl benzersiz yazı oluşturabilirsiniz? Örneğin, az biraz İngilizceniz varsa yabancı sitelerde karşılaştığınız güzel bir konuyu Türkçeye çevirerek sitenizde yayımlayabilirsiniz. Buna örnek bir konu BURADA.

Benzersiz yazıya bir örnek daha vermek gerekirse. Geçenlerde reklam amaçlı olarak bir numaradan arandım sonrasında bu durumu sitemde paylaşmak istedim ve paylaştım. ŞU konu. Anlatmak istediğim şu ki; hiç yoktan yazdığım bu konu kaç gündür günlük 70-80 tekil hit almakta. Bu konuyu analiz ettiğimizde tamamen özgün ve de eşsiz bir yazı. Fakat ne yazı ki hit için bu ikisi yetmiyor. Hit için asıl önemli olan mevzu o konuyu insanların araması gerekir. Yani konunuz insanlara faydalı ve bilgi verici olmalı. Bu konuyu da altta ayrı bir başlık altında inceledim.

        Yazılarınız Faydalı ve Bilgi Verici Olmalı

Bu mevzu çok önemli arkadaşlar. Webmaster forumlarında çok karşılaştığım bir mevzu. Çoğu arkadaş sitelerinde düzenli olarak özgün ve eşsiz yazılar paylaştığını fakat bir türlü hitlerinin artmadığından yakınırlar. Bu şekilde yakınan arkadaşlardan bir kaçının sitesine baktım. Örneğin site kişisel bir site. Arkadaş günlük hayattaki anılarından bahsetmekte. Buradaki asıl noktayı bir çok arkadaş gözlerinden kaçırıyorlar.  Eğer senin sitendeki konuları insanlar Google’da aramıyorlarsa senin sitene nasıl gelsinler. Örneğin kimse Google’da “Bugün Ahmet’in başına gelen olaylar” şeklinde arama yapmaz.

Özetle sitenize hit gelmesini istiyorsanız öncelikle internet kullanan insanları düşünmelisiniz. İnsanlar sizin paylaştığınız bu yazıyı ararlar mı? Ya da şansa sizin yazınızla karşılaşsalar zaman ayırıp okuyacak kadar değerli bulurlar mı?

        İçerik Yayınlama Konusunda İstikrarlı Olmalısınız

Bir çok arkadaş bir iki ay hevesli bir şekilde sitelerine içerik girip sonrasında kısa sürede olmasını umduğu gibi sitesine binlerce ziyaretçi gelmeyince pes edip ya içerik girme olayını gayet azaltıyorlar ya da hepten pes ediyorlar. Bu nedenle bu işte istikrarlı olmanız için öncelikle bu işi sevmelisiniz. Yaptığınız işten zevk almalısınız. Yine bu sebeptendir ki ben sizlere, sevdiğiniz konularda paylaşımlar yapmanızı öneririm.

        İçeriklerinizi Backlinklerle Sağlamlaştırın

Sitenizde bir konu paylaştığınızda, konunuzu, paylaşım forumlarında, konunuz ile ilgili kategorilerde paylaşın, altına da kaynak olarak sitenize link verin. Bu şekilde yaptığınızda konunuz farklı sitelerden backlink almış olur yani güç kazanmış olur.

Bu şekilde yaptığınızda hem siteniz tanınmış olur hem de ziyaretçi trafiğiniz artar aynı zamanda da yazınızla diğer kişilere faydanız dokunmuş olur.

        Alexa İçin Tavsiyeler

Alexa’da iyi yerlere gelebilmek için öncelikle sizin kendi tarayıcınızda mutlaka ve mutlaka Alexa Toolbar bulunmalı. Tarayıcınızdaki Alexa Toolbar, siz her sitenizi ziyaret ettiğinizde sitenize dehşet derecede fayda sağlamaktadır. (Alexa Toolbar İNDİRİN)

Gün içinde fırsat buldukça sitenizi ziyaret edin ve bilgisayarda aktif olduğunuz müddetçe siteniz bir tarafta sürekli açık dursun.

Ben Alexa’da iyi değer almak için ekstra bir çaba sarf etmedim. Ben 3 aylık siteme sadece bu bahsettiklerimi yaptım ve sitem şuan Alexa globalde 350k, Ülkede 5k’da. Sürekli de düşmekte.

         Backlink Alımını İstikrarlı Yapın

Ben şahsen backlink alımını istikrarlı yapmaya çalışıyorum. Genellikle yorum backlink alıyorum. Çok nadir olarak, sitem için, benzer içerikli sitelerden tanıtım yazısı alıyorum. 3 aylık süre içerisinde topu topu 3 ya da 4 adet tanıtım yazısı satın almışımdır. Ben, sitemle hobi olarak ilgilendiğimden çok da fazla para harcamak istemiyorum.

Daha anlatılacak bir çok konu başlığı var ama tek seferde hepsini anlatmak çok zor olur. Şimdilik benden bu kadar. Belki daha sonra konu başlıklarını arttırabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle.

        Bu arada sitemizin şu anki istatistik bilgileri aşağıdaki gibi.  

blogkaew.com-06_03_2014

Şu aralar hitimiz ise; 150-200 civarı.

2,978 total views, 8 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top