İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıktıktan sonra iş güvenliği uzmanlığı tercih gören ve popüler meslekler arasındaki yerini almış oldu.

İş güvenliği uzmanı olmak için Mühendis, Mimar veya Teknik eleman olmak yeterlidir. Peki teknik elemanın kapsamı nedir? Yönetmeliğe göre teknik eleman; ” İlgili üniversitelerin meslek yüksek okulu mezunu olmak ve bakanlık tarafından açılan sınavda 70 veya 70’in üzerinde puan almak yeterlidir.”

Sanıldığı gibi İş güvenliği uzmanı olmak sadece ilgili sınavı kazanmak ile tamamlanmıyor. Öncelikle iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişi kendisini iyice sorgulamalı çünkü bu iş çok büyük sorumluluk gerektire bir meslektir. Aynı zamanda ilgili mevzuata hakim olmalı ve yapılan güncellemeleri ve yenilikleri düzenli takip etmeli. En önemli sorumluluk ise iş güvenliği olacak kişinin çok iyi bir takipçi olmasıdır. Kendi sorumluluk alanı içersine çalışanları yeteri kadar sıklıkta takip edebilmeli.

Özetle bakanlık tarafından düzenlenen sınavda 70 ve üzeri puan alarak iş güvenliği uzmanı sertifikası almaya hak kazanırlar. BU adaylar daha sonra yine bakanlığın ilgili birimine başvuruda bulunarak (Başvuru evrakları dilekçe, makbuz ve diploma) C sınıfı “İş güvenliği Uzmanı” sertifikalarını temin ederler.

1,573 total views, 4 views today

Bu Konu İçin Google Aramaları:

  • iş güvenliği uzmanı nasıl olunur 2015 (18)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top