İklim Değişikliği, İlk Kez Bir Memeli Türünün Yok Olmasına Sebep Oldu

Bilim insanları iklim değişikliğinin yeryüzündeki mozaik kuyruklu sıçanın yok olduğunu açıkladılar.  Araştırmalara göre iklim değişikliği yeryüzünde ilk memeli türünü yok ettiği düşünülmektedir. Mozaik kuyruklu sıçan en son 2009 yılında bir balıkçı tarafından görülmüştür. 2014 yılında ise tekrar arama çalışmalarına başlanılmış fakat bir sonuç alınamamıştır. Bu sebeple bilim insanlarının araştırmaları sonucu bu türün soyunun tükendiğini düşündürmektedir.

Mozaik kuyruklu sıçan (Melomys rubicola) isimli bu tür 1845 yılında Avrupa’da görülmüştür. Daha sonra 1978 yılından itibaren Avusturya’da bir adada yaşamaya başladığı bilinmektedir. Adanın ise 4 hektardan 2,5 hektara düştüğünü bitki örtüsünün küçüldüğünü ve bu memelinin yaşam alanlarının %97’si (%97’sinin) yok olduğu söyleniyor.

Queensland Çevre ve Miras Koruma Dairesi’nden Lan Gynther’in önderliğini yaptığı ekip memeli türü ile ilgili olarak açıklamayı yapmıştır: “Hayvanın soyunun tükenmesindeki en önemli faktörün, ortalama yüksekliği düşük olan adanın, geçtiğimiz on yılda olasılıkla birkaç kez yükselen suların altında kalması olduğunu neredeyse kesinlikle söyleyebiliriz. Su seviyesindeki bu yükselmeler yaşam alanında önemli kayıplara, hatta belki de bireylerin doğrudan ölümüne neden oldu,”

Bilim insanları yükseklik seviyesi düşük olan adalarda meteorolojik olayların sonucu yıkıcı yüksek su seviyeleri oluşmakta ve deniz seviyesinin değişikliğini insan kaynaklı olduğunu belirtmektedirler. Bilim insanlarının araştırmaları sonucunda bu memelinin yok oluşu sadece başlangıç olabileceği hakkında uyarıyor.

 

720 total views, 1 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top