Google İçin Örnek Arama Parametreleri

 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda, Google aramalarda kullanabileceğimiz, aramalarımızı daha bulunabilir yapan ve website sahibi arkadaşlar için ise olmazsa olmaz denebilecek bazı Google Arama parametrelerinden bahsedeceğiz.

    Site:

Bu parametre iki şekilde kullanılabilir. Eğer Google’ da şu şekilde arama yaparsanız; “site:blogkaew.com” , siteye ait google’un indexlediği sayfaların listesini  elde edersiniz. Bir diğer kullanımı ise; farz edelim ki bir konu hakkında arama yapacaksınız fakat o aramanızı sadece bir site için yapmak istiyorsunuz. Örneğin blogkaew.com sitesi içinde “wordpress” hakkındaki konuları listemek istiyorsunuz. Öyleyse arama parametreniz şu şekilde olmalı; “wordpress site:blogkaew.com

    Link:

Örneğin: “link:blogkaew.com”  Bu şekilde aradığımızda, blogkaew.com sitesine bağlantı veren sayfalar listelenir. Diğer bir değişle blogkaew.com sitenin backlinklerini görebilirsiniz.

    İnfo:

“info:blogkaew.com” Bu şekilde arama yaptığınızda ise ilgili site hakkında Google’ın hafızasında yer alan özet bilgileri görürsünüz.

    Related:

“related:blogkaew.com” Bu parametre ile yaptığınız aramalarda, o siteye benze içerikli sitelerin listesini elde etmiş olursunuz.

    Inurl:

Örnek arama: “inurl:wordpress” . Bu şekilde arama yaptığınızda, o kelimeyi sitelerin url’lerinde geçecek şekilde arama sonuçları listelenir.

    Intitle:

“intitle:wordpress”. Bu arama parametresi ile sitelerin başlıklarında arama yapabilirsiniz.

    Filetype:

“filetype:seo pdf notları”. Bu aramamız da Google’da dokumanlar içinde arama gerçekleştirir.

    Intext:

“intext:blogkaew” . Bu şekildeki aramalarınızı Google konu içlerinde gerçekleştirir.

    ”   “

Bu şekilde iki tırnak arasına yazdığınız kelimeler Google’da olduğu gibi aranır. Yani benzer kelimeleri, diğer versiyonları size göstermez. Örnek arama; “seo”

    =

Bu parametreyi birim dönüştürücü olarak kullanabiliriz. Örneğin; 100euro=?

Umarım yardımcı olmuşumdur. Hepinize iyi bloglar.

932 total views, 3 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top