Google Disavow Aracı (Siteniz İçin Zararlı Baclinkleri Kaldırma)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Google Disavow Aracından bahsedeciğiz. Bu araç Google tarafından Penguen algoritması sonrasında geliştirilmiş bir backlink reddetme aracıdır.

“Peki neden böyle bişey yapalım? Back link kazanmak için gecemizi gündüzümüze katalım, bir sürü back link kazanalım sonrasında da Google Disavow Aracını kullanıp backlinklerimizi ortadan kaldıralım.” Diyorsanız eğer işte cevabı; sizin de bildiğiniz gibi her back link siteniz için fayda saylamayabiliyor ve hatta fayda sağlamadığı gibi bir de zarar verebiliyor. Özellikle Google’ın geliştirmiş olduğu penguen algoritmasından sonra bir çok back link çeşiti sitemize zarar verir hale geldi. Örneğin forum profil back link gibi. Durum böyle olunca da bazı webmasterler rakip gördükleri siteler için manuel olarak zararlı sitelerden o site için back link kasıyorlar. Bu durum da ilgili siteyi sıralamalarda gerilere atabiliyor hatta tamamen internet ortamından silebiliyor. Bu nedenledir ki Google da bu duruma karşı önlem niteliğinde olan Google Disavow Aracını geliştirdi. İşte bizler de sitemiz için zararlı backlinklerle karşılaştığımızda bu aracı kullanarak bu backlikleri kolayca Googl’a sildirebiliyoruz.

Öncelikle sitemizin zararlı backlinklerini Bulalım

Zararlı backlinklerimizi sildirmek öncelikle bu backlinklerimizi tespit edip listesini hazırlamamız gerekli. Bunun da en kolay yolu yine Goolge webmaster sayfasında mevcut. Öncelikle ŞURADA anlattığımız gibi sitenize ait tüm backlinkleri bulup, bu backlinklerden zararlı olduğunu düşündüklerimizi bir not defterine alt alta liste yapıp kayıt ediyoruz.

Google Disavow Aracı nasıl Kullanılır? Zararlı backlinkleri kaldırma işlemi

Zararlı backlink listemizi hazırladıktan sonra Google Disavow Aracı linke tıklayıp ilgili sayfaya gidin.

Aşağıdaki sayfa gelecek;

Google Disavow aracı Google web yöneticisi araçları Bağlantıları reddetme

 

Karşınıza gelen sayfada ilgili sitenizi seçin. Sonra da “bağlantıları reddetme” butonuna basıyoruz. Bu seçimden sonra karşınıza şu şekilde bir yazı çıkacak,

“Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.”

Bu uyarıyı okuduktan sonra yine “bağlantıları reddetme” butonuna basıyoruz ve karşımaza dosya upload edebileceğimiz bir sayfa geliyor. Burada “dosya seç” deyip, zararlı backlinklerimizin listesini upload edip gönderiyoruz. işte bukadar. Bu şekilde sitemize zarar veren backlinklerimizi Google’a bildirmiş oluyoruz. Bundan sonra tek yapmanız gereken beklemek. Listenizdeki zararlı backlinleriniz yaklaşık 1 veya 2 haftaya silinmiş olur.

778 total views, 1 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top