Gebelikte Tehlikeli Belirtiler Nelerdir?

Anne adayları normal hamilelik dönemleri belirtileri dışında bazen tehlikeli belirtilerle de karşılaşabilirler. Hamileliğin ilk haftası ve 20 hafta arasındaki dönemde düşük riski sonraki haftalara göre daha yüksek olabilir. Hamilelik dönemindeki düşükler %80′ i 12. haftadan önce yaşandığı bilinmektedir.

Bu nedenle normal ve tehlikeli olabilecek belirtileri doğru tespit etmek ve zamanında doktora görünmek çok önemlidir.

  1. Vajinada kanama

Gebeliğin hangi haftasında olursa olsun vajinada kanama görülüyor ise süresi, miktarı, ağrı ve herhangi diğer belirtilerine bakılmaksızın hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Kanama ile birlikte eğer ağrı ve kramplar var ise düşük tehlikesi yüksek olabilir. Dış gebelik belirtisi de kanamaya neden olabilmektedir.

Hamile kaldıktan bir hafta sonra hormonal kanamalar da meydana gelebilir. Buda rahme yerleşmesi yani bilimsel olarak implantasyon kanaması olarak nitelendirilmektedir. Bu kanamanın bebeğe zararı yoktur.

Fakat her ne olursa olsun gebelik süresince vajinada kanama görüldüğünde mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.

  1. Vajinadan sıvı gelmesi

Gebelikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da vajinadan sıvının gelmesine neden olabilir. Ancak gebeliğin haftasına göre düşük riski, erken doğum, gebelik zarının yırtılması gibi sebeplerde olabilir. Bunları da gebelikte göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

  1. Karın alt bölgesinde yada karında ağrı

Sürekli olan veya kramp tarzında dayanılmayacak şekilde ağrı gebelikte düşük tehlikesi, dış gebelik, bebek henüz doğmadan plasenta da ayrılma sürecinin başlaması, erken doğum nedenleri arasında olabilir. Vakit kaybetmeden uzmanla görüşülmelidir.

  1. Daha önce düşük yapmış olmak

Uzmanlara göre daha önceden iki veya daha fazla düşük yapmış bayanların düşük riski diğer hamileliklere göre daha yüksek olduğu görülmektedir.

  1. Genetik problemler

Sizde, eşinizde veya ailelerinizde genetik bir problem söz konusu ise bu sebep de düşük tehlikesini yükseltebilmektedir.

  1. Ateş ve havale geçirmek

Gebelik döneminde ateş 37.5 santigrat derecenin üstünde ise enfeksiyon riski göz önünde bulunmaktadır. Anne adaylarının gebelikten dolayı idrar yollarında enfeksiyon oluşabilir.  Yüksek derecede ateş erken doğumu tetikleyebilmektedir.

  1. Bebeğin hareketlerinde azalma veya hissedilmemesi

Anne adayları 20. haftadan sonra artık bebeklerinin hareketlerini hissederler. Bebeğin anne karnında günde 10 defadan fazlası hareket etmesi bebeğin sağlıklı olduğuna işarettir. Ancak bebeğin fetal distress durumunda olması yani uzun süre hareket etmemesi durumunda bebeğin kaybı akla gelebilir.

  1. Rahimde kasılma ve sertleşme

Bebek rahimde hareket ettikçe kasılmalar ve sertleşmeler hissedilirse doğumun gelmesinin habercisidir.

732 total views, 1 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top