Domain Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda websitesi işlerine yeni yeni başlayan arkadaşlar için “Domain” kavramından bahsedeceğiz.

Domain; Türkçe  “Alan adı” manasına gelmektedir.Domain; websitelerin ismidir. Bir domainden yani bir alan adından tüm dünyada sadece bir tane vardır. Yani domainler bir nevi websitelerin parmak izleri gibidir.

Örnek olarak “blogkaew.com” şuanda içinde bulunduğunuz websitesinin ismi, alan adıdır.

     Domainler, domain tescillemeye yetkili domain firmaları tarafından isteyen kişiler veya kurumlar tarafından resmi olarak tescillenirler. Bu tescil işleminden sonra o domaini (alan adını) bir başkası kesinlikle tescilleyemez.

Domain tescilleme işlemi; .tr ile biten alan adları en fazla 5 yıl süre ile .com gibi birinci seviye alan adları 10 yıl süre ile kaydedilebiliyor.

Domainlerin sonlarında bulunan nokta (.)’dan sonra gelen eklere domain uzantısı denmektedir. başlıca domain uzantıları; .com, .net, .com.tr, .org, .de, .us

Tek başına domain tescil ettirmek web sitesi kurmak için yeterli değil bir de bu domaini barındırmanız için “Host” adı verilen alan adı barındırma paketlerinden satın almalısınız.

Umarın yazımız sizlere yardımcı olmuştur.

745 total views, 1 views today

Bu Konu İçin Google Aramaları:

  • Domain nedir (54)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top