Blogunuzun Hitini Arttırma Yolları

Hepimiz, milyonlarca blogun mevcut olduğu ve her geçen gün de büyümesini sürdüren çok büyük blog dünyasının içinde bulunuyoruz. Peki hiç kendi kendinize şunu sordunuz mu?: “Blogumun hitini nasıl arttırabilirim?. Yani Bloguma nasıl ziyaretçi kazanabilirim?”. Eğer bu sonun cevabını merak ediyorsanız öyleyse aşağıda 10 başlık altında incelediğimiz konumuzu okumaya devam edebilirisiniz.

       Dikkat Çeken Başlıklar Oluşturun

Bir site için makale başlıkları en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Eğer bir tek bile ziyaretçi kaybetmek istemiyorsanız, makale başlıklarını dikkat çekici ve bir o kadar da ziyaretçiyi, içeriğiniz hakkında bilgilendirici başlıklar seçmelisiniz. İyi bir başlık ziyaretçilerin dikkatini çeker ve o konu ziyaretçinin ilgisi dahilinde ise mutlaka o başlığa tıklayıp sitenize gelecektir. Bu aşamada eğer ki içeriğiniz de başlıkla alakalıysa ziyaretçilerinizi memnun etmiş olursunuz ve büyük bir ihtimal de siteniz için sürekli ziyaretçi kazanmış olacaksınız.

      İçerikleriniz Özgün ve Devamlı Olsun

Blogunuzda paylaştığınız içerikler eşsiz, özgün olmalı ve aynı zamanda blogunuzun güncel kalması bakımından da sürekli olmalıdır.

Özgünlük konusu biraz karıştırılan bir kavram. Örneğin her sitede paylaşılan bir konuyu siz kendi cümlelerinizle yazdığınızda bu belki kalıp olarak kopya içerik olmaktan çıkıyor fakat anlam, yani insanlara kazandırdığı yarar bakımından kopya içerik olmuş oluyor. Bu nedenle içerikleriniz hem kalıp bakımından hem de anlam yani faydalı olması bakımından özgün olmalıdır.

Tekrarcı olmayın. Öyle içerikler paylaşın ki bu içerikler ziyaretçileriniz için gerçekten faydalı olsun. Ziyaretçileriniz gerçek anlamda blogunuzdan faydalansın ki blogunuza tekrar gelmek istesinler.

Ziyaretçiler, eşsiz ve faydalı içerikleri her zaman diğerleriyle paylaşmak isterler. Bu da sizin blogunuz için çok faydalı bir reklam ve hit demektir.

Sağlam ve başarılı bir blog sahibi olmak için devamlı ve özgün olmalısınız.

       Ziyaretçilerinizin İsteklerini Göz Önünde Bulundurun

Her zaman için ziyaretçilerinizin yani okurların ne aradıklarını göz önünde bulundurun. Her yazınız okurlarınız için bir sorunun cevabı olmalı, bir sorunun çözümü olmalı. Çevrenizdeki insanlara bakın, oları analiz edin, onlar ne istiyorlar, internette ne arıyorlar ve sorunları neler, bunları dikkate alın. Bu şekilde blogunuzdaki makalleler ziyaretçi çekecektir.

       Blogunuz için Mutlaka Bir RSS Yayınınız Olsun

Blogunuzda RSS yayını yapmanız sürekli sitenize gelen ziyaretçiler için güncel içeriklerinizin rahat takip edilebilmesini sağlar. Aynı zamanda RSS yayınınıza abone olan ziyaretçileriniz blogunuzda içerik girdiğinizde zamanında haberdar olurlar.

       Blogunuzu Arama Motorlarına Tanıtın

Blogunuzu büyük arama motorlarına tanıtın. Örneğin; Google, Yahoo, Bing gibi. Bunu yapmanız arama motorlarının sitenizi keşfetmesini hızlandırır. Bu işlemi tabi ki en başında yapmalısınız. Eğer hala sitenizi arama motorlarına eklemediyseniz acele edin.

       İçeriklerinizi Güncel ve Otoriter Bookmark Sitelere Gönderin

Blogunuzdaki her içeriğiniz için mutlaka kaliteli bir  backlink ağı oluşturun. Bloğunuzda içeriğinizi yayınladıktan sonra o içeriği kaliteli backlinklerle destekleyin. Kaliteli backlink demek yüksek derecede otoriter siteler demektir. Siteniz için en kaliteli bookmark siteler seçin. Bunlara örnek olarak; reddit, stumble upon, delicious, pinterest vb. verebiliriz.

       Forumları ve Diğer Blogları Kullanın Sosyal Olun

Forumlar ve diğer bloglar siteniz için çok önemli ziyaretçi kaynaklarıdır. Kaliteli forumlara üye olun ve üyelik profilinde imzanızda blogunuzun linkini paylaşın. Bu şekilde o forum siteleirnden kendi blogunuza ilgili kişileri ziyaretçi olarak çekmiş olursunuz. İnsanlar blogunuzdan haberdar olmuş olur.

Mümkün olduğunca sosyal olun ve tüm yararlı sosyal ortamları kullanmaya çalışın.

Bloglara yorum yaparak backlink kazanmak hala geçerli bir uygulamadır. Ancak nasıl kullanılacağını bilmelisiniz. Bloğunuzun linkiyle yorum yaptığınız site çöp site olmamalı ve mümkün olduğunda sizin blogunuzla alakadar içeriğe sahip olmalıdır.Doğru sitelere blogunuzun linkini bırakırsanız blogunuza bu sitelerden ziyaretçi çekme ihtimaliniz yüksek olur.

       Blogunuzdaki  Tüm Yorumlara Cevap Vermeye Çalışın

Blogunuzdaki yorumları ceyaplamanız sizin ile blogunuzun ziyaretçileri arasında kaliteli bir okur yazar ilişkisi meydana getirir. Bu da ziyaretçilerinizin sitenizden memnun kalması  açısından çok önemlidir.

        Blogunuza Misafir Yazar Kabul Edin

Çok aşırı olmamak şartı ile blogunuzda diğer blog yazarlarının makalelerine yer vermeniz sizin blogunuzun popülerliği bakımından faydalı bir etkinliktir. Yalnız misafir yazarlık konusunda aşırıya kaçmamanız gerekir. Çünkü günümüzde misafir yazarlık olayı bir çok kişi tarafından kötüye kullanılmaya başlandı. Bu konu hakkında Goolge’ın spam tespit takımının başında bulunan Matt Cutts’un bir açıklaması mevcut. Türkçe tercümesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hepinize iyi bloglar dileriz.

893 total views, 1 views today

Bir yorum

  1. bizimde aşırı derecede hite ihtiyacımız var aslında organik hit digiturk kelimesinde yapmadığımız kalmadı ama hala 2. sayfadayız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top