Bebeklerin Sık Kusmalarındaki Nedenler Ne Olabilir?

Anne adaylarının en sık karşılaştığı durum bebeklerinin sıkça kusmasıdır. Bu durum anne adaylarını ne kadar telaşlandırsa da bebeklerin üzerinde görülen normal bir durum söz konusudur. Özellikle yeni doğan dönemi sonrası hemen hemen tüm bebeklerde sıkça rastlanabilir bir durumdur. Bebekler emzirildikten veya mamayla beslendikten hemen sonra kesik süt kıvamında az bir şekilde kusma gerçekleştiriyorsa bu durum normaldir. Halk dilinde bebeklerin üzerinde bu gözlemlenen durum ‘fazla yediğini çıkarma’ şeklinde dile getirilmektedir. Bebek iyi kilo alıyorsa, gelişimini etkileyen bir durum yoksa ve herhangi başka bir bulgu yok ise bebeğin kusması normal olarak nitelendirilebilir. Bebek büyüdükçe bu tip kusmalar azalacaktır. Bebeklerde bu şekildeki kusmalar fizyolojiktir.

Gaz çıkarırken dikkat!

Bebeklerin beslenme esnasında veya sonrasında geğirerek gaz çıkarması midedeki havanın dışarı çıkmasına sağlanır. Bu da bebeği rahatlatmış olur. Fakat gaz çıkarmaya çalışırken bebeğinizi omzunuza koyup zorlayarak gaz çıkarmaya çalışmanız bebekte mideye basınç yaparak kusmasına da neden olan sebeplerden olabilir.

Kusma fışkırır tarzda ise!

Kusma fışkırır tarzda ve günde birkaç kez şiddetli bir şekilde oluyor ise sindirim sistemiyle ilgili hastalık olabilir. Sık kusan bebek kilo alamıyorsa, ateş, halsizlik, kusmada kan ve benzeri şikayetler var ise mutlaka hekiminize danışın. Bebeklerde beslenmeden bir süre sonra fışkırarak kusma var ise mide bağırsak geçişinde darlık problemi de görülebilir. Bu gibi şiddetli kusma sorunlarında bebeğinizi bir hekim tarafından muayene ettirin.

Ek gıdaya geçiş

Ek gıdayla beslenmeye başlayan bir bebek eğer beslenmeden sonra kusuyorsa ek gıdaya geçişte zorlanıyor olabilir. Bu nedenle bebeğinize ek gıdaya başladığınız ilk zamanlar ve 6-7 aylık olana kadar püre halinde ek gıda ile beslenmelidir.

Kusma ile birlikte ateş!

Bebeğin ateşi var ise bununla beraberinde kusma sorunu da geliyorsa bebekte enfeksiyon söz konusu olabilir.

Bazı bebeklerde her hangi bir enfeksiyon geçirdiklerinde bile kusmayla birlikte eşlik etse de bunun altında önemli hastalıklarda olması mümkündür. Enfeksiyonların başında mide, bağırsak, orta kulak iltihabı gibi önemli hastalıklarda görülebilir. Bu nedenle altta yatan hastalıklar anlaşılmadan ilaçlar verilememelidir böyle bir durum söz konusu karşısında hemen hekiminize başvurmanız gerekir.

780 total views, 4 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top