Basitçe Temel SEO Terimleri

Kısaca SEO‘dan bahsetmek gerekirse; SEO ( Search Engine Optimization) yani Türkçe karşılığı Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının internet ortamındaki web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına imkan tanıyan tekniksel düzenlemelerdir. Daha önce de SEO terimini basitçe açıklamıştır. Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ. Bu konumuzda ise sizlere temel SEO terimlerinden kısaca bahsetmek istedik.

Temel SEO Terimleri

Pagerank (PR):  Patenti Google‘a ait bir uygulamadır. Kısaca Google’ın web sitelere verdiği sayısal değerdir. 1’den 10’a kadar değer alır. Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

Pagerank Güncellemesi: Google’ın sayfa değerlerini belirli periyotlarla yenilemesidir. Bu süre yaklaşık 3 aydır.

  Backlink: Diğer sitelerden sizin sitenize verilen bağlantılardır. Yani bir başka değişle diğer sitelerin sizin sitenizi referans göstermesidir.

Onpage: Bu terim, sitelerin ilk sayfaları üzerinde yapılan anahtar kelime odaklı iyileştirmeler anlamında kullanılmaktadır.

Trustrank: Bir web sitesinin arama motorları nezdinde ki değerinin sayısal karşılığıdır. 1’den 10’a kadar değer alır. Ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN.

Outlink: Bir siteden başka bir siteye verilen bağlantı, bağlantı veren o site için “outlink”dir. yani dışarıya verilen bağlantıdır.

Google Dance: Zaman zaman Google‘ın, arama sonuçları algoritmalarında yaptığı değişiklik sonucu sıralamalarda meydana gelen değişikliğe verilen addır.

Metatag: Web sitelerini arama motorlarına tanıtırken kullanılan kodlara verilen isimdir.

Sandbox: Google’ın, web sitelerini cezalandırmasıdır.

SEF: İngilizce açılımı; “search engine friendly”dir.  Sayfa linklerini anahtar kelimelerden meydana getirmeyi amaçlar.

Search Engine Hidden: Gizli arama motoru optimizasyonuna verilen isimdir.

Fake PR: Sahte Pagerank değeri demektir. Örneğin Pagerank değeri düşük olan bir sitenin, PR değeri yüksek olan bir sitenin PR değerini kendisine kopyalaması demektir.

1,489 total views, 2 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Scroll To Top