Cumartesi , 17 Mart 2018

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun balık yağı ihtiyacını balık yiyerek veya besin takviyelerini tüketerek karşılayabiliriz. Genellikle uskumru, somon, tonbalığı, sardalye, kefal, lüfer, alabalık gibi benzeri yağlı balıklardan elde edilen balık yağlarını tüketmemiz sağlığımız açısından büyük etki taşır. Omega 3 yağı vücudumuz için gerekli yağ asitleridir. Balık yağlarının cilt güzelliğinden, kalp damar hastalıklarına ve zihni güçlendirmeye kadar faydaları bulunmaktadır. Özellikle çocukların balık yağını tüketmeleri gelişimlerinde çok büyük fayda sağlamaktadır. Balık yağının faydalarını saymakla bitmeyecek sağlığımız için önemli rol oynayan yağ asitleridir.

Yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının göz kuruluğu, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, kadınlarda adet dönemlerinde ağrıları engellemek, erken doğum durumları, gelişim bozuklukları, astım, böbrek rahatsızlıkları, kemik erimesi gibi sağlık problemleri karşısında tedavi amaçlı kullanılmasında iyi geldiği görülmüştür.

Ayrıca balık yağı yorgunluğu giderir, kavrama gücünü arttırır, konsantrasyon yeteneğini güçlendirir. Bununla birlikte depresyon, uyku problemleri gibi sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Uzmanlar balık yağını tüketirken tek başına veya aç karnına değil, diğer besinlerle alınması gerektiğini öneriyor. Eğer bir hastalığınız sebebiyle kullanmanız gerekirse günde ne kadar tüketmeniz gerektiğini mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

661 total views, 2 views today

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Lütfen Güvenlik Kodunu Kutucuğa Yazınız.

Scroll To Top